دسته‌بندی نشده

بخش اول: انواع پوشش های مختلف در چاپ

مروزه یکی از نکاتی که در چاپ محصولاتی همچون بروشور، کاتالوگ، تراکت، کارت ویزیت و دیگر محصولات چاپی حائز اهمیت است، قرار دادن نوعی پوشش بر روی سطوح آن‌ها است. در بسیاری از موارد این پوشش هم به دلیل محافظت بیشتر از سطوح چاپی در برابر عواملی همچون پوسیدگی، ساییده شدن، رنگ‌پریدگی و … و همچنین ایجاد جذابیت و زیبایی بیشتر در چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله این پوشش‌ها می‌توان به سلفون مات و براق، لمینت مات و براق، ورنی و پوشش‌های یو.وی اشاره کرد.

در ادامه به بررسی پوشش‌های چاپی مذکور می‌پردازیم.

سلفون

پس از آنکه مرحله چاپ یک محصول به اتمام می‌رسد جهت ایجاد استحکام و محافظت بیشتر، یک لایه نازک تحت عنوان پوشش سلفونی بر روی آن می‌چسبانند. به بیان دیگر سلفون به صورت لایه‌ای بسیار نازک به کمک چسب و در دو روش حرارتی و ساده به وسیله دستگاه‌های سلفون‌کش بر روی کاغذ و پیش از اعمال برش قرار می‌گیرد. استفاده از حرارت می‌تواند در چسباندن مطلوب‌تر سلفون بر روی محصول چاپی تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

روکش‌های سلفون، از انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با روکش‌های دیگر همچون لمینت برخوردارند. همچنین ضخامت آن‌ها نیز نسبت به ضخامت روکش‌های لمینت کمتر است. به همین دلیل در بسیاری از موارد مقرون به صرفه‌تر خواهند بود.

این لایه در محصولات چاپی همچون کارت ویزیت می‌تواند به صورت دورو و یا یک رو بر روی سطح چسبانده شود.

انواع سلفون

این لایه پوششی به دو صورت مات و براق بر روی سطوح چاپی قرار می‌گیرد. هرکدام از این دو مورد حالت‌های خاصی را بر روی کار چاپی ایجاد می‌کنند. به طور مثال سلفون مات نوعی زیبایی و سنگینی خاصی را برای محصول به ارمغان می‌آورد.

– سلفون مات

این نوع از سلفون به دلیل اینکه در مقایسه با نوع براق آن دارای رنگ کدری است در محیط‌های پرنور، مانع از بازتاب نور مجدد از سطح چاپی می‌شود. بدین ترتیب دید بصری بهتری را فراهم می‌کند. بنابراین با سلفون مات رنگ طرح اصلی با کیفیت‌تر نمایش داده می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که یک مقدار کمی از شفافیت رنگ طرح اصلی کاسته می‌شود.

– سلفون براق

این نوع از سلفون همان‌طور که از نام آن مشخص است دارای شفافیت بیشتری نسبت به نوع مات آن است. به همین دلیل در این نوع پوشش رنگ‌ها زنده‌تر و شاداب‌تر دیده می‌شوند. البته در کنار این مزیت نکته‌ای وجود دارد که در موارد مختلف می‌تواند باعث بروز مشکل شود. از آنجایی که بازتاب نور از سطح براق بسیار زیاد است، استفاده از این نوع پوشش در محیط‌هایی که نور به‌طور مستقیم و با شدت زیاد بر سطح چاپ شده تابیده می‌شود توصیه نمی‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.