دسته‌بندی نشده

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

تفاوت اصلی چاپ دیجیتال و چاپ افست در ساختار ماشین هایشان است.ماشین چاپ افست از مرکب و ماشین چاپ دیجیتال از تونر اسفاده میکند.استهلاک مواد مصرفی در ماشین افست,به دلیل مکانیکی بودن ساختار این ماشین به مراتب پایین تر است.چاپ افست:برای شرح خلاصه ای از روش کار چاپ افست,می توان گفت در لیتوگرافی به خاطر سیستم رنگی CMYK در کارهای چهاررنگ,چاهذ صفحه جداگانه برای هر رنگ به نام پلیت ساخته می شود و کاغذ از بین تمامی رول های آغشته به رنگ عبور کرده تا در نهایت تصویر مورد نظر چاپ باشد.که این مرحله از چاپ افست باعث می شود این چاپ کمی زمان بر باشد.

اما به طور کلی در چاپ افست یا همان لیتوگرافی,که رایج ترین روش چاپ کارهای تبلیغاتی حجیم است,می توان از هر نوع کاغذی هم از نظر جنس و هم از نظر گرماژ استفاده نمود,ام در چاپ دیجیتال از هر نوع کاغذی نمی توان استفاده کرد که این خود یک ننوع محدودیت محسوب می شود.

اما در چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست مزایای قابل توجهی  دارد.به عنوان مثال:ماهیت رنگ و نحوه خشک شدن آن:یکی دیگر از تفتوت های چاپ دیجیتال و افست در خشک شدن رنگ انها  پس از چاپ است.چاپ افست توسط هوا و با گذر زمان خشک می شود,و برای انکه کار پشت نزند به آمن پودر میزنند.(اگر رنگ در زمان انتقال بر روی کاغذ نیمه جامد نباشد,به صفحه بعدی منتقل می شود که به اصطلاحا پشت زدن می گویند).در صورتی که در چاپ دیجیتال,رنگ ها توسط فیوزینگ یا هیتر خشک شده و به دلیل اینکه فیوزینگ روغن دارد,محصول چاپ شده در روش دیجیتال نسبت به چاپ افست براق تر است.

زمان:فرایند چاپ افست به دلیل مراحلی مانند لیتو گرافی و همچنین روند خشک شدن آن که پیشتر به آن پرداختیم,به مدت زمان زیادی دارد.اما فرایند چاپ دیجیتال به دلیل حذف مراحلی چون لیتوگرافی و…و همچنین فیوزینگ برای خشک شدن سریع رنگ ها,کوتاه تر است.

هزینه:هزینه هر صفحه در چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ افست بالاست.اما این قیمت بالا در هزینه های دیگر مثلا هزینه های مربو ط به تهیه پلیت برای تیراژهای کم تعداد قابل جبران میباشد.

چاپ در تیراژ کم:چاپ افست برای تیراژ بالا با هزینه کم مناسب است,اما برای کارهایی با تیراژ پایین مقرون به صرفه نمی باشد.بر خلاف چاپ افست,در چاپ دیجیتال هزینه تمام شده برای یک محصول چاپی با تیراژ ارتباط زیادی ندارد.

میزان مواد باطله:در چاپ دیجیتال به دلیل عدم نیاز به کنترل دستی رجیستر و رنگ ها در حین چاپ مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.